SIK SORULAN SORULAR

Yörük Çadırı Kurulumu Nasıl Yapılır?

Kurulum aslında iki bölümden oluşur. Demir iskele ve ağaç direkler üzerine kurulum. Çadır dikilip size gönderildiğinde 2 parça halinde gelir. Bunlardan biri çadırın üst kısmı diğeri çadırın etrafıdır.

Demir iskele üstüne kurulumu;
Demir iskele üzerine kurulum oldukça basittir. İki parça olarak gönderilen çadırın üst kısmı tamamen yere serilir. İnce şeritler halinde (kolon) dikilmiş kolonlar baz alınır ve o kolonlar çadırın alt kısmına gelecek şekilde ayarlanır. Kolonların uç kısımlarında bulunan delikleriden ipler bağlanır. İpler iskelenin üstünden karşı tarafa atılır ve oradan asılınır. Kolonların uç kısımlarının hepsinden ipler bağlandıktan sonra eşit bir biçimde çadır gerdirilir.
Etrafı için gönderilen kısım ise, çadırın bir tarafından başlanır ve iyice gerdirilerek etrafına dönülür.

Ağaç direkler üstüne kurulumu;
Ağaç direkler üzerine kurulum oldukça zahmetlidir. İki parça olarak gönderilen çadırın üst kısmı tamamen yere serilir. İnce şeritler halinde (kolon) dikilmiş kolonlar baz alınır ve o kolonlar çadırın alt kısmına gelecek şekilde ayarlanır. Kolonların uç kısımlarında bulunan deliklerden gerdirme payı olacak şekilde ipler bağlanır. Çadırın dört köşesinden ikişer ip bağlamak gerekmektedir. Bağlanan her ipin alt kısmına direkler çadıra çivilerle çakılır ve direkler çadıra sabitlerir. Daha sonra çadırı gerdirek ayakta tutmak için her bağlanan ipin karşısından yere büyük çiviler (zikke) çakılır. İpler zikkelerin deliklerinden geçirilir ve direkler ayakta kalacak şekilde yavaş yavaş her etrafından çadır ayağa kaldırılır. Çadır ayakta her etrafından eşit bir şekilde iplerden çadır gerdirilir.
Etrafı için gönderilen kısım ise, çadırın bir tarafından başlanır ve iyice gerdirilerek etrafına dönülür.

Yörük Çadırı Yağmur ve Kar Geçirir mi?

Yörük çadırı, yılın ilk yağmurunda suyu geçirir. Doğal özelliği güneşi görünce kendini salar, hava serinlediğinde kendini iyice gerer ve sıkılaşır. Sıkışınca yağmur ve karı geçirmez. Tabi ki bunu sadece el dokuması kıl çadır yapmaktadır. Fabrika dokuması çadırlarda bu özellik mümkün değildir.
Tamamen yağmur ve kar geçirmemesi için çadırın üst kısmı çift kat yapılır ve araya branda atılabilir.

Yörük Çadırı Ölçüleri Nedir?

Sabit bir ölçüsü kesinlikle yoktur. Ölçüsü ve şeklini tamamen siz belirleyebilirsiniz.

Yörük Çadırı El ve Fabrika Dokuma Arasındaki Farkı Nedir?

El dokuması yörük çadırı tamamen yörük çadırının tüm özelliklerini taşımaktadır. Yazın serin olması, kışın sıcak olması, dayanıklılık, uzun ömür vb. özellikleri el dokuması yörük çadırında bulabilirsiniz.
Fabrika dokumasında ise, çadırın içinde karışım kullandıklarından hem maliyeti ucuz, hemde yörük çadırı özelliklerini taşımamaktadır.

Yörük Çadırı Demir ve Ağaç Direk Farkı Nedir?

Demir iskele ve ağaç direkler üzerine kurulumu tamamen tercih meselesidir.
Ağaç direkler üzerine kurulum genelde küçük ebatlı çadırlarda, sabit bulunmayacak çadırlarda ve yörük çadırı doğal görünümünü daha çok göz önünde bulundurduğundan tercih edilmektedir.
Demir İskele üzerine kurulum sabit bulunacak yerlerde, görünüm daha hoş görünüm olması istediğinde, büyük çadırlarda ve ağaç direkler üzerine kurulumu mümkün olmayan şekillerdeki çadırlarda tercih edilir.

Yörük Çadırı İlaçlaması Nasıl Yapılır?

Yörük çadırı haşere ilaçlaması çadırın uzun ömrü için şarttır. Bunun için yılda 1 kere ilaçlaması yapılmalıdır. Bunun için çadırın her tarafına yılda bir kere naftalin atılması yeterli olacaktır.

Yörük Çadırı Koku Yapar mı?

Yörük çadırı keçinin sırtındaki kıldan yapıldığından tabi ki koku yapar. Fakat açık alanda bulunacağından uzun süreli bir koku kesinlikle değildir. İlk yağmurdan sonra koku kalmaz.

Yörük Çadırı Fiyatı Nedir ve Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Yörük çadırında ölçü sınırlaması yoktur. Kullanılan çadırın metrekaresi hesaplanır ve fiyat teklifi metrekare üzerinden hazırlanır.

Yörük Çadırı Fiyatlarınıza Neler Dahildir?

Hazırlanan fiyat teklifinin içinde ve size verilen metrekare fiyatında içinde;
Çadırın ilk kurulumu, kargo ve teslimat, çivilir (zikke), ipler ve kurulumda kullanılan diğer tüm malzemeler fiyat dahildir.
Not : Demir iskele kesinlikle fiyata dahil değildir.

Yörük Çadırı Teslimat Süreniz Nedir?

Çadırının teslimat süresi, çadırın ebatına göre değişmektedir. Fakat biz genelde bu süreyi bir hafta olarak belirtmekteyiz.
Anlaşma sağlandıktan hemen sonra çalışmalarımız istekleriniz doğrultusunda başlamaktadır. Çadırın verdiğiniz ölçülerde dikimi tamamlanmasının ardından hemen kargo ile yada kendi aracımızla yerinize gelip çadırınızın kurulumunu yapmaktayız.